ورود


خوش آمديد
كاربران اطلاعات بيشتري ملاحظه خواهند كرد

عضويت


ورود به سايت
نام کاربری

گذرواژه


آمارها

کاربران آنلاین

· مهمانان آنلاین: 1

· اعضای آنلاین: 0

· کل اعضا: 28
· جدیدترین عضو: abdola_farzad

پیغام گیر

برای ارسال پیغام باید وارد حساب کاربری خود شوید.

1389/05/25
با سلام سايت فرزندان من افتتاح شد Wink

خودکشی

بسمه تعالی
تعریف :
خودکشی نه به صورت "خود کشتن "که به صورت خودکشی استعمال می شود. اولین بار این اصطلاح در سال 1737 توسط دفونن فرانسوی به کار گرفته شد.
خودکشی به عنوان یک رفتار، مرگی است که به دست خود شخص انجام می گیرد. به گفتة اشنایدمن " خودکشی عمل آگاهانه آسیب رساندن به خود است که می توان آن را یک ناراحتی چند بعدی در انسان نیازمندی دانست که برای مسأًله تعیین شده او این عمل بهترین راه حل تصور می شود."        
خودکشی تلاشی آگاهانه نه به منظور خاتمه دادن به زندگی شخص توسط خودش می باشدکه ممکن است این تلاش به اقدام تبدیل گردد یا فقط به شکل احساسی در فرد بماند. بر این اساس می توان سه شکل مختلف این پدیده را این طور مطرح نمود:
 1)خودکشی به اتمام رسیده یا موفق: به معنی اینکه فرد به طور جدی خودکشی نموده وروشی راانتخاب می کند که به زندگی خود پایان داده ومنجر به مرگ می شود.
2)اقدام به خودکشی یا خودکشی ناموفق:به عملی ناقص گفته می شود که فرد با هر روش انتخابی اقدام به خودکشی نموده ونجات   می یابد لذا منجر به مرگ نمی شود.
3)افکار وتمایلات خودکشی: فکر ویا تمایل به خودکشی است که در ذهن فرد وجود دارد ولی به مرحله عمل درنیامده است.نوعی از خودکشی که پنهان یا مزمن نامیده شده وآمار خودکشی دراین نوع بسیار بالاتر از دونوع خودکشی موفق و ناموفق است به این صورت می باشد که فردباوجود اطلاع از اینکه انجام بعضی رفتارها یا عادات وادامه موجب عارضه جسمی ، معلولیت یا مرگ می شود وبا وجوداینکه درمورد آن رفتار وعادات مخرب مکررا" باوی صحبت شده وعواقب آن به وی گوشزد می گردد، به رفتار وعادت خود ادامه داده وبه سلامتی خود بی توجهی می نماید. شاید بتوان این نوع خودکشی را "خودکشی محترمانه " نیز نامید. به عنوان مثال اعتیاد به مواد مخدر ، الکل ،سیگار ،استفاده های غیرمجاز از داروهای زیان آورویا بیماران قلبی ،فشار خونی وبا دیابتی ها که این بیماران در مورد استفاده از داروهای تجویزی بی توجهی نموده ورژیم غذایی خود رارعایت نمی کنند.
فردی که خودکشی می کند از مشکلی غیر قابل حل وفشار روانی  می گریزد وبه سوی آرامشی میرود که احساس میکند با خودکشی به آن دست خواهد یافت.
در شبه خودکشی انگیزه اصلی معمولا" مرگ نیست بلکه فرد برای انتقام جویی، قدرت نمایی، اعمال فشار یاجلب توجه به این کار می پردازد که ممکن است منجر به مرگ هم شود.
علل وعوامل وانگیزه خودکشی:
آسیب پذیری شخصیت دراقدام کنندگان  به خودکشی ، افسردگی ، فقر، اعتیاد واختلافات خانوادگی دیده می شود.
علل خودکشی را می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد :
1)عوامل اجتماعی مانند فقدان حمایت خانوادگی ووجود عوامل فشار مانند طلاق ،بیکاری ،ازدست دادن نزدیکان ، شکست تحصیلی یا عشقی ، سواستفاده جنسی ،ازدست دادن آبرو وحیثیت و..... وتنها زندگی کردن.
2)عوامل پزشکی ورونشناختی : افکار واحساس پوچی ،نومیدی ، احساس گناه وافسردگی ،اعتیاد احساس شکست ،بحران های حادعاطفی ،بیماریهای شدید روانی ،اسکیزوفرنیا ،اختلالات شخصیتی بیماریهای جسمی مانند سرطان ،ایدز، هپاتیت ،صرع و ..... اعتیاد به مواد مخدر وتوهم زا والکل .
پژوهش های اجتماعی انجام شده نشان می دهد مهم ترین دلایل خوکشی درایران ناراحتی روان شکست های عشقی ،اختلالات روانی وشخصیتی ، فقر، بیکاری ، شرایط بحران درزندگی شهری شهرهای بزرگ وصنعتی ،اختلافات خانوادگی ونامناسب بودن شرایط زندگی خانوادگی است .
درایران نوجوانان وجوانان ازیک سو و زنان از سوی دیگر دو قشری هستند که بیشتر از سایرین دست به خودکشی می زنند . پایین بودن سطح آگاهی در جوامع سنتی از دیگر عوامل سرخوردگی جوانان است . در چنین حالتی اغلب جوانان امید به زندگی را ازدست داده وتصمیم به خودکشی می گیرند .
از عمده ترین دلایل خودکشی در نوجوانان می توان به ایجاد فاصله وعدم رابطة مناسب بین والدین وفرزندان ، سسخت گیریها ،واعمال محدودیت ها ی نامناسب که باعث ایجاد واکنش ، بروز پرخاشگری درفرزندان ، اقدام به فرار از منزل و خودکشی می شود،اشاره نمود .
بطور کلی در میان انگیزه های مختلف خودکشی " اختلافات خانوادگی " عمده ترین انگیزه می باشند .
                            
روشهای خودکشی :
روشهای خودکشی عبارت است از طرقی که افراد اقدام کننده جهت رسیدن به مقصد نهایی که مردن است به کار می گیرند . روشهای خودکشی بسیار متفاوت است که درذیل به مهم ترین ورایج ترین روشها اشاره خواهد شد:
1)غرق کردن در آب
2)بریدن رگ دست یا رگ های دیگر بدن خود
3)بریدن حنجره یا گردن خود
4)پرت کردن ویا انداختن خود بر روی کارد،چاقو ویا اجسام تیز وبرنده  5)خودکشی با اسلحه گرم
6)خودکشی با داروهای کشنده وسم  
7)خودکشی به وسیلة استفاده از خودرو یا تصادف عمدی
8)پرت کردن خود از ساختمانهای بلند   
9)خود سوزی با نفت وبنزین ودیگر مواد آتش زا
10)خودکشی با گاز  
11)دار آویختگی  
12)خودکشی به طریقهُ انداختن خود درجایی که حیوانات درنده زندگی می کنند یا قرار دارند.
در میان روش های خودکشی مردان بیشتراز روش "حلق آویز کردن " وزنان از طریق " خودسوزی " اقدام به خودکشی می کنند .

گروههای در معرض خودکشی :     
افراد زیر بیشتر در معرض خطر خودکشی قرار دارند :
1)افسرده هستند وافکار ناامید کننده دارند .
2)والدین آنها طلاق گرفته ویا جدا از هم زندگی می کنند .
3)در خانواده آنها درگیری واختلافات خانوادگی وجود دارد وبا وجود اینکه والدین زیر یک سقف زندگی می کنند در خانواده طلاق عاطفی صورت گرفته است .
4)سابقة اقدام به خودکشی دارند .
5)سابقة اقدام به خودکشی دریکی از اعضای خانواده دیده می شود .
6)مورد سوء استفادة عاطفی یا جنسی قرار گرفته و دائم از این موضوع رنج می برند .
7)در زندگی یا تحصیلات شکست خورده اند .
8)از بیماری های مزمن وطولانی رنج می برند .
9)اعتیاد به مواد مخدر دارند .
10)اتفاقات ناگواری برای آنها به وجود آمده است .
بررسی خودکشی از جوانب مختلف

سن و سال : هرچه سن افراد بالاتر می رود احتمال بروز خودکشی در آنها با داشتن عوامل زمینه ساز دیگر افزایش می یابد .
اعتقادات مذهبی : دین و مذهب در خودکشی نقش مهمی دارند . باتوجه به اینکه دربسیاری از ادیان الهی خودکشی بعنوان رفتاری گناه آمیز ، ممنوع ودر نتیجه حرام معرفی شده است ، این عامل می تواند در خودکشی بعنوان عامل بازدارنده عمل نماید .به طور کلی کسانی که اعتقادات مذهبی پایدار ومحکم دارند کمتر دست به خودکشی می زنند .
از دیدگاه موقعیت اجتماعی : افرادی که از نظر اجتماعی منزوی وگوشه گیر هستند وبا دیگران ارتباطات اجتماعی کمتری برقرار می کنند بیشتر اقدام به خودکشی می نمایند وبالعکس کسانی که ارتباطات اجتماعی بیشتر وپایداری با افراد دیگر دارند کمتر به خودکشی فکر می کنند . در واقع عدم توانایی همسو شدن با گروههای مختلف اجتماعی وتنهایی وعدم توانایی در برقراری ارتباطات اجتماعی احتمال بروز خودکشی را افزایش خواهد داد .
اشتغال به کار : کار کردن ،داشتن شغل واحساس مفید بودن خطر خودکشی را کاهش می دهد . اما بعضی از موارد داشتن کارهای سخت وطاقت فرسا و کارهایی که فشارهای روانی فراوان به فرد وارد می کند احتمال اقدام به خودکشی را بالا می برد .
مکان زندگی : آمار خودکشی در روستاها وشهرهای کوچک در قیاس با شهرهای بزرگ کمتر است واین مساُله می تواند ناشی از وجود قید وبندهای خانوادگی واجتماعی باشد . همچنین در روستاها وشهرهای کوچک فشارهای روانی کمتری به افراد وارد می شود تا درشهرهای بزرگ .
ازدواج : افرادی که ازدواج کرده اند کمتر به فکر خودکشی می افتند وخانواده های دارای فرزند کمتر از خانواده های بدون فرزند خودکشی می کنند . همچنین افرادی که بعد از ازدواج بدلیل مشکلات مختلف مطلقه شده اند بیشتر از افرادی که همسر خود را از دست داده اند خودکشی می کنند
سلامتی وبیماری : سلامتی وبیماری در خودکشی نقش دارند ، افرادی که از سلامت جسمی و روانی برخوردارند کمتر اقدام به خودکشی می کنند .بطور کلی بیماریهای سخت جسمی و دراز مدت ، بیماریهایی که ایجاد معلولیت های حرکتی می کنند و یا باعث ایجاد دردهای مزمن می شوند ، بیماری هایی که روابط اجتماعی فرد را محدود می نمایند احتمال بروز خودکشی را بالا می برند .
رفتارهای هشدار دهنده قبل از خودکشی :
آگاهی از نشانه های قبل از خودکشی بسیار مهم است که درصورت مشاهده د رفرد نبایستی به آسانی از کنار وی گذشت  بلکه باید برای انجام اقدامات پیشگیرانه و درمان موضوع را بایک مشاور متخصص مطرح نموده و ازوی راهنمایی لازم دریافت نمائیم . مهم ترین نشانه های قبل از خودکشی عبارت است از :
1) معمولا" فرد در فکر پایان دادن به زندگی خود می باشد . اغلب درفکر فرو می رود ،نسبت به خود وزندگی واطرافیان بی توجه وبی تفاوت     می شود.
2) فردی که قصد اقدام به خودکشی دارد گاهی در صحبت های خود به این نکته اشاره می کند که در آینده ممکن است حضور نداشته باشد .
3) اکثر اوقات از احساس نارضایتی خود را از زندگی سخن می گوید ودر این زمینه به آن چه از دست داده اشاره می کند مانند از دست دادن اعتماد به نفس ، ازدست دادن دوستان  و.....
4) تغییر رفتار وشخصیت فرد به گونه ای واضح ومشخص است که نزدیکان واطرافیان متوجه این تغییر رفتار وشخصیت وی می شوند .
5) آنچه را که اغلب دوست داشته  ومورد علاقه وی بوده است وبرای بدست آوردن آن تلاش فراوان وزحمت زیادی کشیده به دیگران می بخشد .
6) ابزار یا وسیله ای رابرای انجام خودکشی موفق تهیه می کند وممکن است به طرق گوناگون آن را از دیگران پنهان نماید واگر دیگرا آن وسیله را ببینند ودلیل تهیة آن را بپرسند دلایل ساختگی خواهد ساخت .
7) گاهی مقدار زیادی دارو جمع آوری می نماید .
8) در مورد مرگ وزندگی بعد از مرگ زیاد صحبت می کند .
9) به فعالیت های روزمره اجتماعی ، تحصیلی  وکاری خود بی توجه می شود ونسبت به انجام فعالیتهای لذت بخش بی توجهی از خود نشان می ذپدهد .
10) در مواردی که فرد تصمیم جدی برای خودکشی می گیرد شدیدا" افسرده شده وبطور کاملا" مشخصی سست وکم انرژی می شود .
11) از دوستان وخانواده کناره گیری می کند .
12) رفتارهای طغیان گرانه وخشونت آمیز بیش از حد بروز می دهد ودر عادات خواب وخوراک وی تغییر ایجاد می گردد .
13) دربعضی از موارد فرد اقدام به فرار از منزل نموده وبه مصرف انواع مواد مخدر والکل روی می آورد .
پیشگیری وروشهای مواجهه ومقابله با خودکشی :
آشکارترین هشدار در خودکشی ابراز تمایل مستقیم است . کسانی که خودکشی می کنند قبلا" قصد خود را با دیگران در میان گذاشته وآنها را به انجام آن تهدید می نمایند . بنابراین یکی از راههای موفق پیشگیری از خودکشی توجه به ابراز این فکر از طریق دیگرا کمک به حل مشکل آنان وراهنمایی آنها جهت مراجعه به روانشناس یا روانپزشک است .
درمان افراد اقدام کننده به خودکشی عبارت است از :
1)  مشاوره راهنمایی وحمایت فرد      2) آموزش ودرمان حل مساله ای 
3)روان درمانی فردی                4) مداخله خانوادگی
5) گروه درمانی                    6) درمان دارویی
7) بستری کردن فرد در بخش بیماران روانی
کارهایی که درمواجهه با افکار خودکشی باید انجام داد عبارت است از:
1) ترس ها ،ناکامی ها ونگرانی های خود را با والدین ،دوست ،همسر استاد ومشاور درمیان بگذارید . اگر شما راه حلی برای مشکلات ندارید به این معنی نیست که برای آن مشکلات دیگر راه حلی وجود ندارد . ابراز افکار واحساساتتان آغازکننده فرایندی است که از طریق آن نیرو  امید واحساس ارزشمندی مجدد ایجاد شده وبه کشف راه حلهای دیگر جهت حل وفصل بحران منجر می شود .
2) افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید . اگر شما بطور دائمی درباره نقایص ، تقصیرها وبدبیاریهای زنگی خود تفکر وتعمق کنید ، خودپنداره ونگرش منفی در مورد آیندهُ خود را درونی خواهید کرد . تمرکز براسناد ،توانائیها  ومشارکتهای شخصی مثبت ، نگرشی متعادل در مورد خود وتوانایی هایتان ایجاد خواهد کرد .
3) آنچه را که موجب ناراحتی شما می شود بطور مشخص بنویسید . علاوه براین چگونگی رویارویی تان با مشکلات را معین کنید . با مشخص کردن
حساب می آئید ،ارزشمند هستید آنچه جهت مقابله با یک موضوع خاص انجام می دهید ،دریچه ذهن خود را برای راه حلهای دیگر باز می گذارید .
4) کسانی را که در صورت کشتن خودتان زندگی آنها آسیب خواهد دیدمشخص کنید . در نظر داشته باشید که شما به واستحقاق این را دارید که چیزها را بهتر سازید .
زندگی در دوره هایی از زمان سخت می شود ، همه فراز ونشیب دارند . یک بخش از خوبی زندگی دراین است که شما امیدوارید فردا بهتر از دیروز خواهد بود . اگر شما از افسردگی ، ناامیدی وافکار خودکشی در رنج هستید ، مطمئن باشید که مراجعه به متخصصین بهداشت وروانی برای شما بسیار کمک کننده خواهد بود .

زمان بارگزاری صفحه: 0.02 ثانیه
703,528 بار بازدید صورت گرفته است