ورود


خوش آمديد
كاربران اطلاعات بيشتري ملاحظه خواهند كرد

عضويت


ورود به سايت
نام کاربری

گذرواژه


آمارها

کاربران آنلاین

· مهمانان آنلاین: 1

· اعضای آنلاین: 0

· کل اعضا: 28
· جدیدترین عضو: abdola_farzad

پیغام گیر

برای ارسال پیغام باید وارد حساب کاربری خود شوید.

1389/05/25
با سلام سايت فرزندان من افتتاح شد Wink

هپاتيت

هپاتيت چيست؟

کبد، عضوي حساس و ضروري است. موادغذايي پس از جذب در روده‌ها وارد کبد مي‌شوند.

اين علاوه بر نقش مهم در عمل جذب موادغذايي در آماده‌سازي و تحول آنها به خون نقش اساسي دارد نقش ديگر آن خنثي کردن سموم توليدي در بدن است.

تعريف:  هپاتيت يعين التهاب کبد که در ميان عوام به يرقان مشهور است. مهم‌ترين عوامل ايجادکننده هپاتيت ويروس‌ها هستند البته داروها و بيماري‌هاي ارثي و مصرف مشروبات الکلي مي‌تواند باعث هپاتيت A، B، C، D، E، F شود.

بيماري هپاتيت A
اين نوع بيماري توسط يک ويروس شديداً آلوده‌کننده و مسري ايجاد مي‌شود و از طريق تماس‌هاي نزديک قابل انتقال است. عمده‌ترين راه انتقال آن از طريق دهاني- مدفوعي مي‌باشد.

بيماري هپاتيت B
بيماري عفوني باسيري حاد به صورت علايم حاد به صورت علايم درد در ناحيه فوقاني شکم، تهوع، تب بالا، زردي سفيده چشم، ضعف و بي‌حالي است.

(ناقلين علايم‌دار) در پاره‌اي از بيماران بعد از ورود ويروس به بدن هيچ علامتي ايجاد نشده يا بعد از گذشت سير حاد بيماري ويروس براي مدت‌ها در بدن وي باقي مانده و به صورت ناقلين بدون علايم محسوب مي‌شود. 

راه‌هاي انتقال هپاتيتB
عمده‌ترين راه انتقال در ايران انتقال از مادران آلوده به ويروس به نوزادان است.
تزريق خون و فراورده‌هاي خوني آلوده تماس جنسي محافظت نشده، خالکوبي و حجامت غيربهداشتي فرو رفتن اشياء تيز و برنده در پوست، اشتراک در استفاده از مسواک، تيغ، برس، کيسه حمام، ناخن‌گير و وسايل آرايشي

بيماري هپاتيت C
بيماري کبدي و ويروسي است که مي‌تواند منجر به سال‌هاي طولاني عمر با بيماري و يا مرگ در فرد شود.

عمده‌ترين راه انتقال هپاتيت C تماس فرد سالم با خون فرد آلوده بوده است و به ندرت مايعات ديگر بدن فرد آلوده انتقال دهنده بيماري هستند به همين علت بزرگ‌ترين جمعيت در معرض خطر بيماري هپاتيت C معتادان به خصوص معتادان تزريقي هستند که از وسايل تزريق به طور اشتراکي استفاده مي‌کنند.

راه‌هاي انتقال بيماري هپاتيت C
تزريق موادمخدر به خصوص استفاده مشترک از paraphernalia (وسايل تزريق شامل:  قاشق يا ملاقه، فيلتر، آب و وسايل پاک‌کننده) راه اصلي انتقال ويروس در جامعه محسوب مي‌شود. در مطالعات انجام شده به اثبات رسيده است خطر اشتراک در فيلتر به اندازه خطر اشتراکي در سوزن و سورنگ است.

گزارشاتي مبني بر انتقال ويروس هپاتيت C از راه مصرف مواد به شيوه استنشاقي به دليل استفاده از زورق مشترک وجود دارد.

راه انتقال جنسي فقط در صورتي که ارتباط جنسي با شرکائي جنسي اتفاقي و غيرثابت متعدد وجود داشته باشد رخ مي‌دهد ولي در صورت پايبندي به مباني خانوادگي انتقال جنسي هپاتيت C در کمتر از 5 درصد موارد رخ مي‌دهد.

احتمال انتقال هپاتيت C در Needle stick  بين 3 تا 10 درصد است. احتمال انتقال ويروس هپاتيت C از راه مادر به جنين کمتر از 5 درصد است.

الکتروليز، طب سوزني، خالکوبي و حجامت در صورت عدم استفاده از وسايل استريل يکبار مصرف نيز مي‌توانند انتقال‌دهنده بيماري محسوب شوند.

زمان بارگزاری صفحه: 0.02 ثانیه
703,532 بار بازدید صورت گرفته است